Banda čtyř
Banda čtyř
Vedena čtvrtou ženou Mao Ce-tunga Ťiang Čching (1913-1991). "Banda čtyř" tvořila jeden z nejvýznamnějších politických vlivů v Komunistické straně Číny během posledních let života předsedy Mao Ce-tunga. S politickou "ťafkou" se Ťiang Čching vyrovnala během úvodní fáze Kulturní revoluce a později se spojila s šanghajským úředníkem propagandy Čangem Čchun-čchiaem (1913-1991), literárním kritikem Jao Wen-jüanem (1931-2005), a bezpečnostním strážcem Wangem Chung-wenem (1935-1992).

Během Kulturní revoluce, útočila Banda čtyř na několik významných členů Komunistické strany Číny, včetně Liou Šao-čchiho, Teng Siao-pchinga a Čou En-laje. Liou byl opakovaně obviňován, očisten, avšak nakonec zemřel ve vězení. Teng odešel do exilu, později byl rehabilitován a za několik let získal své postavení zpět. Čou v tomto období zažil mnoho nepříjemností, ale nakonec se z intrik dostal poměrně nepoškozen.

Po Maově smrti roku 1976 se krátké politické zápolení o moc zúžilo na zápas mezi Bandou čtyř a Chua Kuo-fengem. Banda čtyř byla nakonec uvězněna a politicky zdiskreditována. Všichni čtyři členové byli označeni za strůjce převratu a neúspěch Kulturní revoluce a byli postaveni před soud. Ťiang a Čang byli odsouzeni k smrti, ale později jim byly změněny na doživotí. Jao and Wang byli odsouzeni k dlouhým trestům ve vězení.


< Zpět

< Domů