Mao Ce-tung
Mao Ce-tung
(1893 - 1976)

Narodil se jako syn rolníka ve vesnici Šao-šan, v čínské provincii Chu-nan. Když mu bylo 27, zúčastnil se prvního sjezdu Komunistické strany Číny v Šanghaji v červenci roku 1921. Dva roky poté byl zvolen do Ústředního výboru strany na třetím sjezdu Komunistické strany Číny.

V letech 1931-1934 pomohl Mao vzniku Čínské Sovětské republiky v jihovýchodní Číně a byl zvolen jejím předsedou.

Zúčastnil se (a vedl) Dlouhý pochod, který začal v říjnu roku 1934. Šlo o ústup před kuomintangskými vojsky z jihovýchodní do severozápadní Číny. V roce 1937 vypukla otevřená vojenská agrese Japonského císařství proti Čínské republice, což znamenalo spojení Komunistické strany Číny a nacionalistických jednotek Kuomintangu do jednotné protijaponské fronty. Po vypuzení japonských vojsk z Číny se opět rozhořela občanská válka, jež skončila vítězstvím komunistů a vznikem Čínské lidové republiky v říjnu roku 1949.

Mao zastával funkci předsedy Čínské lidové republiky až do selhání projektu zvaného Velký skok vpřed v roce 1959, avšak zůstal předsedou Komunistické strany Číny. V květnu 1966 Mao inicioval vznik Kulturní revoluce. V srpnu 1966 Mao publikoval slavný komentář "Bombardujte hlavní stan."

Sloužil straně jako její předseda až do jeho smrti v roce 1976.


< Zpět

< Domů